CLIMB2CHANGE - Olejek lawendowy. Jak go ugryźć? Czyli cała prawda o lawendzie. DIY

Lawenda - jedni ją kochają, a inni wręcz nie znoszą. Ten niepozorny kwiatek zawiera w sobie między innymi garbniki, fitostelowe, sole mineralne, kumaryny oraz kwasy organiczne. Dlaczego tak się dzieje, że sięgamy po nią coraz chętniej?


Już czas, by cała prawda o lawendzie ujrzała światło dzienne. 
Patrząc na pola, ogrody czy też balkony usłane lawendowymi kwiatami, cieszymy nimi oczy. Ale to nie wszystko co jest nam w stanie dać lawenda.

Z jej kwiatów możemy uzyskać między innymi:

  • napary;
  • nalewki;
  • mydełka lawendowe;
  • przyprawy do potraw;
  • olejki do masażu (maceraty);
  • olejki eteryczne.

Lawenda prócz charakterystycznego zapachu posiada wielką moc, która pozytywnie wpływa na nasz organizm.

Dziś chciałabym Wam nieco przybliżyć działanie lawendowego olejku eterycznego, który stał się ulubieńcem mojej rodziny.





Wybierając olejki zwróćcie uwagę, czy są to naturalne olejki, czy jedynie kompozycje zapachowe. Ponieważ te ostatnie nie posiadają właściwości leczniczych, jedynie cieszą zapachem.

Olejek Climb2Change to kolejny kosmetyk oferowany "bez ściemy", czyli "my nie wciskamy Ci kitu. Kupując u nas produkt możesz mieć pewność, że jego składniki pochodzą ze sprawdzonego źródła". Do mnie to hasło przemawia. 


Skład / INCI: Lavandula Angustifolia Oil  - fioletowo-niebieskie kwiaty lawendy wąskolistnej.
Pojemność: 10 ml
Cena: 30 zł (Sprawdźcie >TU<) 

Ceny naturalnych olejków eterycznych różnią się od siebie, w zależności od Producenta, kraju pochodzenia oraz jakości składników z jakich zostały zrobione. Miałam okazję porównać zapach olejku Climb2Change oraz jego tańszego odpowiednika. Uwierzcie, jego tańszy "konkurent" miał zupełnie nienaturalny i mniej intensywny zapach (bardziej perfumowany). Czy można w takim przypadku mówić o skuteczności jego działania? Nie pokusiłam się żeby sprawdzić.


Czy wiesz, że...

Naturalny olejek lawendowy:
  • działa relaksująco - jeśli dodamy około 10 - 15 kropel do kąpieli i poświęcimy minimum 15 minut na relaks, wtedy zmysłowy zapach lawendy wyciszy nas i odpręży. Sen po takiej kąpieli będzie niczym niezmącony i spokojny. Następnego dnia obudzimy się wypoczęci i gotowi do działania. Oczywiście, nie wszyscy mają wannę, albo czas na to by poświęcić go dla siebie. Wtedy najlepszym rozwiązaniem okazuje się kominek aromaterapeutyczny - do naczynka wypełnionego wodą dodajemy ok 5 kropel naturalnego olejku lawendowego. Kominek stawiamy w pomieszczeniu, w którym przebywamy. I oddajemy się codziennym czynnościom. Zapach lawendy unoszący się w powietrzu spowoduje wyciszenie i poprawę humoru. Takie zabiegi polecam szczególnie podczas deszczowych dni. Mgiełka do ciała to kolejny sposób aplikacji olejku lawendowego. Wystarczą minimum 2 składniki, by móc ją rozpylić na ubraniu, bądź na naszej pościeli (przepis >TU<)
  • łagodzi bóle - napar z kwiatów lawendy łagodzi bóle menstruacyjne (uwaga! Działa moczopędnie). Natomiast masaż skroni naturalnym olejkiem lawendowym (1 kropla) to bardzo dobry sposób na pozbycie się migreny wywołanej np. stresem; olejek dobrze sprawdza się jako środek na reumatyzm - posmarowanie chorego miejsca złagodzi ból;
  • łagodzi objawy występowania infekcji - naturalny olejek lawendowy działa antyseptycznie. Zastosowany do inhalacji (1-2 krople do miski wypełnionej gorącą wodą) łagodzi kaszel, czy też ból gardła. A nalewka z kwiatów lawendy wzmocni odporność organizmu;
  • niszczy pryszcze - dzięki swoim antyseptycznym właściwościom, zastosowany bezpośrednio na skórę (1 kropla) bardzo szybko gasi stany zapalne oraz zmniejsza blizny potrądzikowe. Olejek dodany do odżywki, złagodzi stany zapalne na skórze głowy, poprawiając jej stan oraz przyśpiesza porost włosów.
Pamiętajmy, iż mamy do czynienia z czystym olejkiem eterycznym, który zastosowany bezpośrednio na skórę może podrażnić ją, dlatego osoby o wrażliwej skórze mogą dodać kroplę olejku do stosowanego kosmetyku. 

W moim domu...

Naturalny olejek lawendowy zagościł w mojej rodzinie na dobre. Używamy go w przeróżnych sytuacjach. Moje dzieci tak sobie go upodobały, że gdy tylko przychodzi czas kąpieli i mają możliwość wybrania ulubionego zapachu spośród wszystkich olejków jakie mam w posiadaniu (a jest ich trochę), wybierają właśnie lawendowy. Co mnie bardzo cieszy, ponieważ po takiej kąpieli śpią spokojnie i nie urządzają sobie nocnych wędrówek do rodziców. 


Ja natomiast olejek lawendowy wykorzystuję do aromaterapii oraz jako składnik tworzonych przeze mnie kosmetyków. 


Oto mój pomysł na zastosowanie naturalnego olejku lawendowego Climb2Change:

                                                                                                                                        

DIY 

Relaksująco - oczyszczający peeling solny 

Składniki:

  • 2 łyżki stołowe soli himalajskiej mielonej;
  • 7 łyżek stołowych oleju z krokosza barwierskiego;
  • 5 kropel naturalnego olejku lawendowego Climb2Change;

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki połączyć ze sobą i wymieszać. Aplikować na wilgotną skórę masując. Następnie spłukać.

Ciało po takim zabiegu stanie się jędrne, dobrze ukrwione i oczyszczone z martwego naskórka. Zastosowany olejek lawendowy odpręży i zrelaksuje.

Czy jesteście chętni poznać się bliżej z naturalnym olejkiem lawendowym?

N-jak-Natura

Znajdziesz tu recenzje znanych i mniej znanych kosmetyków naturalnych. Receptury, dzięki którym możesz w prosty sposób stworzyć własny kosmetyk.

4 komentarze:

  1. U mnie olejek lawendowy również gości i bardzo często pachnie nim w całym domu :) Kocham ten zapach! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeden olejek, a tyle zastosowań. Cieszę się, że jest nas więcej (miłośników olejku lawendowego).

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Jak go stosujesz? Masz jakiś ulubiony sposób wykorzystania tegk olejku?

      Usuń